تبلیغات
پا به پای آزادگان - زندگی نامه ای مختصر از امام رضا (علیه السلام)
پا به پای آزادگان
ما برآنیم تا نام و یاد آزادگان را زنده نگه داریم
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

زندگی نامه ای مختصر از امام رضا (علیه السلام)

ابوالحسن علی بن موسی ملقب به رضا و دهمین معصوم از چهارده معصوم هستند کنیه ایشان ابوالحسن ثانی است چرا که کنیه امام موسی کاظم نیز ابوالحسن است. از جمله القاب ایشان رضا , صابر , رضی ,  فاضل و صدیق , عام آل محمد , غریب الغربا , شمس الشموس و معین الضعفا می باشد ایشان در سال ۱۴۸ ه .ق در شهر مدینه به دنیا آمدند پدر ایشان امام موسی بن جعفر امام هفتم شیعیان و نام مادر ایشان بانویی به نام نجمه که القابی چون ( تکتم , سکن , صقره , اروی , شقرا , ام البنین و طاهره) نیز داشته بودند که از اهالی نویه است که پس از ورود به خانه امام موسی کاظم وی را نجمه نامیدند ولادت ایشان روز ۱۱ذی القعده به روایات متعددی صورت گرفته و در همان سالی است که پدر بزرگ ایشان یعنی امام جعفر صادق( علیه السلام ) به شهادت رسیدند یکی از القاب مشهور ایشان رضا است وبه این دلیل شهرت زیادی دارد که خداوند ,دوستان وحتی دشمنان ایشان از او راضی وخشنود بودند . دوران کودکی وجوانی این امام بزرگوار در مدینه گذشت . اخلاق نیکو , دانش فراوان , ایمان و عبادت بسیار و پاسخ گویی به سوالات علمی ومذهبی بسیار سخت از جمله خصوصیات بارز ایشان بود. ایشان بسیار خوش سخن وخوش اخلاق بودند ودر گفته های خود نکات پند آموز و دقیق را بیان می کردند آن حضرت در سن ۳۵ سالگی به امامت رسیدند مدت امامت این امام بزرگوار ۲۰سال بود که سه سال به عنوان ولیعهد مامون عباسی بودند.
زندگی نامه ای مختصر از امام رضا (علیه السلام)

ابوالحسن علی بن موسی ملقب به رضا و دهمین معصوم از چهارده معصوم هستند کنیه ایشان ابوالحسن ثانی است چرا که کنیه امام موسی کاظم نیز ابوالحسن است. از جمله القاب ایشان رضا , صابر , رضی ,  فاضل و صدیق , عام آل محمد , غریب الغربا , شمس الشموس و معین الضعفا می باشد ایشان در سال ۱۴۸ ه .ق در شهر مدینه به دنیا آمدند پدر ایشان امام موسی بن جعفر امام هفتم شیعیان و نام مادر ایشان بانویی به نام نجمه که القابی چون ( تکتم , سکن , صقره , اروی , شقرا , ام البنین و طاهره) نیز داشته بودند که از اهالی نویه است که پس از ورود به خانه امام موسی کاظم وی را نجمه نامیدند ولادت ایشان روز ۱۱ذی القعده به روایات متعددی صورت گرفته و در همان سالی است که پدر بزرگ ایشان یعنی امام جعفر صادق( علیه السلام ) به شهادت رسیدند یکی از القاب مشهور ایشان رضا است وبه این دلیل شهرت زیادی دارد که خداوند ,دوستان وحتی دشمنان ایشان از او راضی وخشنود بودند . دوران کودکی وجوانی این امام بزرگوار در مدینه گذشت . اخلاق نیکو , دانش فراوان , ایمان و عبادت بسیار و پاسخ گویی به سوالات علمی ومذهبی بسیار سخت از جمله خصوصیات بارز ایشان بود. ایشان بسیار خوش سخن وخوش اخلاق بودند ودر گفته های خود نکات پند آموز و دقیق را بیان می کردند آن حضرت در سن ۳۵ سالگی به امامت رسیدند مدت امامت این امام بزرگوار ۲۰سال بود که سه سال به عنوان ولیعهد مامون عباسی بودند. دوران حیات امام رضا اوج گرایش مردم به دینداری و اهل بیت بود. در این دوران شخصی به نام مامون که از همه حاکمان حکومت عباسی زیرک تر و دانا تر به فقه وکلام بود روزی ادعای تشیع کرد اما کم کم نقاب از چهره برداشت و پس از رسیدن به قدرت برای پایداری حکومتش تصمیم گرفت با امام رضا ویارانش به گونه ای دیگر برخورد نماید پس برای امام نامه نوشت وحضرت را به ولیعهدی خود منصوب کرد امام ابتدا نپزیرفت اما پیگیری و پافشاری مامون باعث شد که امام ناگزیر به خراسان برود اما قبل از هجرت چندین بار نزد قبر حضرت رسول(ص)حاضر شدند و به گونه ای زیارت کردند که همه فهمیدند این سفر مورد رضایت ایشان نیست و به همه اقوام خود فرمودند بر من گریه کنید چون که دیگر به مدینه باز نخواهم گشت. امام رضا در این سفر کوشید تا مردم را با اسلام ,  قرآن , شیعه واخلاق و آرمانهای اسلامی آشنا کند شرکت در جلسات بحث وگفتگو با دانشمندانی که از گوشه و کنار دنیا می آمدند از جمله فعالیتهای امام در آن زمان بود که این کار کم کم خشم مامون را برانگیخت تا اینکه بالاخره این امام بزرگوار  را در سن ۵۵ سالگی در شهری بنام طوس واقع در خراسان ایران که امروزه به نام مشهد الرضا شهرت دارد و در آخر صفر سال ۲۰۳ه.ق مسموم کردند وبه شهادت رساندند.

 از رخداد های مهم دوران ولایتعهدی امام رضا علیه السلام ،حرکت تاریخی امام (ع ) در اقامه ی نماز عید فطر یا قربان است . بر طبق منابع مستند تاریخی ،  به اصرار مأمون عباسی و علیرغم پاسخ مشروط امام ،   نماز عید بر عهده ی امام علیه السلام واگذار گردید . صبح عید ، امام ( ع ) و همراهان  با پاى برهنه وتکبیر گویان به سوی مصلّی حرکت نمودند که  فضل بن سهل وزیر مامون  چون اوضاع را چنین دید به مأمون خبر داده و اشاره نمود که اگرعلی بن موسی  بدین گونه به مصلاى نماز برسد فتنه و آشوب مى ‏شود و در پی این گزارش ،مأمون عباسی ، امام ( ع ) را از اقامه ی نماز عید  باز داشت .

از جمله همسران ایشان سبیکه یا خیزران مادر امام محمد تقی که پس از شهادت پدر در سن هفت سالگی به امامت رسیدند . علمای شیعه ایشان را تنها فرزند امام نامیده اند ولی برخی منابع فرزندان دیگری همچون ابو محمد حسن, جعفر, ابراهیم, حسن , عایشه وفاطمه نیز برشمردند. از جمله یاران با وفای ایشان نیز به خزاعی , بجلی , اشعری قومی , اهوازی ,دیلمی و نهاوندی و بسیاری دیگر می توان اشاره کرد.   

امام علیه السلام در هجرت به مرو،  با پیمودن مسیر بصره ، اهواز ، فارس و... وارد نیشابور شدند و در آنجا ، حدیث قدسی مشهور سلسله الذهب ( زنجیر طلا ) رابه نقل از اجداد بزرگوارشان  فرمودند که:  « کلمه توحید )لا اله الا الله ( دژ و حصار من است وهر کس آن را بگوید  داخل حصار من شده وهر کس داخل حصار من شوداز عذاب من  ایمن خواهد بود و این شروطی دارد و من خود از جمله آن شروط هستم » . در حقیقت امام شرط رهایی از عذاب الهی را توحید و شرط توحید را قبول امامت ذکر فرمود .

از امام رضا علیه السلام روایات و احادیث بسیاری در زمینه های اعتقادی ، اخلاقی ، اجتماعی ، سیاسی ، علمی ، فلسفی ، کلامی باقی مانده است که در طی دوازده قرن در مراکز علمی و فرهنگی جهان تشیع مورد استفاده ی  دانشمندان و دانش پژوهان قرار می گیرد  . 

 

 

چهل حدیث اخلاقی از امام رضا علیه السلام :

1)  سه ویژگى برجسته مؤمن

مؤمن ،  مؤمن واقعى نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پیامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستى و پریشان حالى است.

******

2) پاداش نیکى پنهانى و سزاى افشا کننده بدى
پنهان کننده کار نیک [پاداشش] برابر هفتاد حسنه است، و آشکارکننده کار بد سرافکنده است ، و پنهان کننده کار بد آمرزیده است .

 ******

3)  نظافت
از اخلاق پیامبران، نظافت و پاکیزگى است.

******

4) امین و امین نما
امین به تو خیانت نکرده [و نمیکند] و لیکن [تو] خائن را امین تصوّر نموده اى.

******

5) مقام برادر بزرگتر
برادر بزرگتر به منزله پدر است.

******

6) دوست و دشمن هر کس
دوست هر کس عقل او، و دشمنش جهل اوست.

******

7)  نام بردن با احترام
چون شخص حاضرى را نام برى [براى احترام] کنیه او را بگو و اگر غائب باشد نامش را بگو.
8) بدى قیل و قال
به درستى که خداوند، داد و فریاد و تلف کردن مال و پُرخواهشى را دشمن میدارد.

******

9)  ویژگیهاى دهگانه عاقل
عقل شخص مسلمان تمام نیست، مگر این که ده خصلت را دارا باشد  : 1  ـ از او امید خیر باشد.  2ـ از بدى او در امان باشند. 3ـ خیر اندک دیگرى را بسیار شمارد. 4ـ خیر بسیار خود را اندک شمارد 5 ـ هر چه حاجت از او خواهند دلتنگ نشود. 6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. 7ـ فقر در راه خدایش از توانگرى محبوبتر باشد. 8ـ خوارى در راه خدایش از عزّت با دشمنش محبوبتر باشد. 9ـ  گمنامى را از پرنامى خواهانتر باشد. 10ـ  سپس فرمود: دهمى چیست و چیست دهمى؟ به او گفته شد: چیست؟ فرمود: احدى را ننگرد جز این که بگوید او از من بهتر و پرهیزکارتر است.

******

10) نشانه سِفله
از امام رضا(علیه السلام) سؤال شد: سفله کیست؟ فرمود: آن که چیزى دارد که از [یاد] خدا بازش دارد.

******


11)  ایمان ، تقوا و یقین
ایمان یک درجه بالاتر از اسلام است، و تقوا یک درجه بالاتر از ایمان است و به فرزند آدم چیزى بالاتر از یقین داده نشده است.

******

12)  میهمانى ازدواج
اطعام و میهمانى کردن براى ازدواج از سنّت است

******

13)  صله رحم با کمترین چیز
پیوند خویشاوندى را برقرار کنید گرچه با جرعه آبى باشد، و بهترین پیوند خویشاوندى، خوددارى از آزار خویشاوندان است.

******


14)  سلاح پیامبران
حضرت رضا(علیه السلام) همیشه به اصحاب خود می فرمود: بر شما باد به اسلحه پیامبران، گفته شد: اسلحه پیامبران چیست؟  فرمود: دعا.

******

15)  نشانه هاى فهم
از نشانه هاى دین فهمى، حلم و علم است، و خاموشى درى از درهاى حکمت است. خاموشى و سکوت، دوستىآور و راهنماى هر کار خیرى است.

******

16) گوشه گیرى و سکوت
زمانى بر مردم خواهد آمد که در آن عافیت ده جزء است که نُه جزء آن در کناره گیرى از مردم و یک جزء آن در خاموشى است.

******

17) حقیقت توکّل
از امام رضا(علیه السلام) از حقیقت توکّل سؤال شد.
فرمود: این که جز خدا از کسى نترسى.

******

18)  بدترین مردم
به راستى که بدترین مردم کسى است که یارىاش را [از مردم] باز دارد و تنها بخورد و زیردستش را بزند.

******

19) زمامداران را وفایى نیست
بخیل را آسایشى نیست و حسود را خوشى و لذّتى نیست و زمامدار را وفایى نیست و دروغگو را مروّت و مردانگى نیست.

******

20) دست بوسى نه!
کسى دست کسى را نمی بوسد، زیرا بوسیدن دست او مانند نماز خواندن براى اوست.

******

21) حُسن ظنّ به خدا
به خداوند خوشبین باش، زیرا هر که به خدا خوشبین باشد، خدا با گمانِ خوشِ او همراه است، و هر که به رزق و روزى اندک خشنودباشد، خداوند به کردار اندک او خشنود باشد، و هر که به اندک از روزى حلال خشنود باشد، بارش سبک و خانواده اش در نعمت باشد و خداوند او را به درد دنیا و دوایش بینا سازد و او را از دنیا به سلامت به دارالسّلامِ بهشت رساند.

******

22) ارکان ایمان
ایمان چهار رکن دارد :  1ـ  توکّل بر خدا     2ـ رضا به قضاى خدا    3ـ تسلیم به امر خدا     4ـ واگذاشتن کار به خدا.

******

23) بهترین بندگان خدا
از امام رضا(علیه السلام) درباره بهترین بندگان سؤال شد.
فرمود: آنان که هر گاه نیکى کنند خوشحال شوند، و هرگاه بدى کنند آمرزش خواهند، و هر گاه عطا شوند شکر گزارند و هر گاه بلا بینند صبر کنند، و هر گاه خشم کنند درگذرند.

******

24) تحقیر فقیر
کسى که فقیر مسلمانى را ملاقات نماید و بر خلاف سلام کردنش بر اغنیا بر او سلام کند، در روز قیامت در حالى خدا را ملاقات نماید که بر او خشمگین باشد.

******

25)  عیش دنیا
از حضرت امام رضا(علیه السلام) درباره خوشى دنیا سؤال شد.  فرمود :  وسعت منزل و زیادى دوستان.

******

 26)  آثار زیانبار حاکمان ظالم
زمانى که حاکمان دروغ بگویند باران نبارد، و چون زمامدار ستم ورزد، دولت، خوار گردد. و اگر زکات اموال داده نشود چهارپایان از بین روند.

******

27) رفع اندوه از مؤمن
هر کس اندوه و مشکلى را از مؤمنى برطرف نماید، خداوند در روز قیامت اندوه را از قلبش برطرف سازد.

******

28)  بهترین اعمال بعد از واجبات
بعد از انجام واجبات، کارى بهتر از ایجاد خوشحالى براى مؤمن، نزد خداوند بزرگ نیست.

******

29)  سه چیز وابسته به سه چیز
سه چیز وابسته به سه چیز است : 1ـ سختى روزگار بر کسى که ابزار کافى دارد   2ـ محرومیت زیاد براى کسى که در صنعت عقب مانده باشد       3ـ و دشمنىِ مردم عوام با اهل معرفت.

******

30)  میانه روى و احسان
بر شما باد به میانهروى در فقر و ثروت، و نیکى کردن چه کم و چه زیاد، زیرا خداوند متعال در روز قیامت یک نصفه خرما را چنان بزرگ نماید که مانند کوه اُحد باشد.

******

31)  دیدار و اظهار دوستى با هم
به دیدن یکدیگر روید تا یکدیگر را دوست داشته باشید و دست یکدیگر را بفشارید و به هم خشم نگیرید.

******


32)  راز پوشى در کارها
بر شما باد به رازپوشى در کارهاتان در امور دین و دنیا. روایت شده که « افشاگرى کفر است» و روایت شده « کسى که افشاى اَسرار میکند با قاتل شریک است»  و روایت شده که « هر چه از دشمن پنهان میدارى، دوست توهم بر آن آگاهى نیابد.

******

33)  پیمان شکنى و حیلهگرى
آدمى نمیتواند از گردابهاى گرفتارى با پیمان شکنى رهایى یابد ،  و از چنگال عقوبت رهایى ندارد کسى که با حیله به ستمگرى مىپردازد.

******

34) برخورد مناسب با چهار گروه
با سلطان و زمامدار با ترس و احتیاط همراهى کن، و با دوست با تواضع و با دشمن با احتیاط، و با مردم با روى خوش.

******

35) رضایت به رزق اندک
هر کس به رزق و روزى کم از خدا راضى باشد، خداوند از عمل کم او راضى باشد.

******

36)  عقل و ادب
عقل، عطیّه و بخششى است از جانب خدا ، و ادب داشتن ، تحمّل یک مشقّت است، و هر کس با زحمت ادب را نگهدارد، قادر بر آن میشود  ، امّا هر که به زحمت بخواهد عقل را به دست آورد جز بر جهل او افزوده نمیشود.

******

37) پاداشِ تلاشگر
به راستى کسى که در پى افزایش رزق و روزى است تا با آن خانواده خود را اداره کند، پاداشش از مجاهد در راه خدا بیشتر است.

******

38) به پنج کس امید نداشته باش
پنج چیز است که در هر کس نباشد امید چیزى از دنیا و آخرت به او نداشته باش:  1 ـ کسى که در نهادش اعتماد نبینى 2ـ  و کسى که در سرشتش کَرم نیابى    3ـ  و کسى که در آفرینشش استوارى نبینى    4ـ  و کسى که در نفسش نجابت نیابى        5 ـ  و کسى که از خدایش ترسناک نباشد.

******


39) پیروزىِ عفو و گذشت
هرگز دو گروه با هم روبه رو نمىشوند، مگر این که نصرت و پیروزى با گروهى است که عفو و بخشش بیشترى داشته باشد.

******


40)  عمل صالح و دوستى آل محمّد
مبادا اعمال نیک را به اتّکاى دوستى آل محمّد(علیهم السلام) رها کنید، و مبادا دوستى آل محمّد(علیهم السلام) را به اتّکاى اعمال صالح از دست بدهید، زیرا هیچ کدام از این دو، به تنهایى پذیرفته نمیشود .

 


منبع : ناحیه مقاومت ولیعصر

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط : منبع خبر،
چهارشنبه 27 شهریور 1392 :: نویسنده : آزاده
شنبه 19 آبان 1397 12:21 ب.ظ
Impression removal detract businesslike is by.
Esteems met joyousness undertake way of life clothes as yet land dull.
Replying an marianne do it an enamour modern. Two presume tell meet
when hold in. Required bringing me fabric stanhill conjugation is as
he. Common indeed even her life result substance him hump whence.

سه شنبه 10 مرداد 1396 02:14 ب.ظ
You are so cool! I do not suppose I've read through something like
this before. So good to find another person with a
few genuine thoughts on this subject matter. Really..
thank you for starting this up. This site is something that is needed on the internet,
someone with a little originality!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

سلام بر بسم الله رمز شروع
سلام بر سوره نور
سلام بر روح خدا
سلام بر خامنه ای ارواحنا فداه
سلام بر آزادگان و خانواده محترمشان
سلام بر شما عزیزان خواننده
مدیر وبلاگ : آزاده
پیوندهای روزانه
پیوندها
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما در مورد وبلاگ پا به پای آزادگان:


نظر شما در مورد وبلاگ پا به پای آزادگان:


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :